Abyss
Nim Solaris pojawiła się na Wraeclaście, zamieszkiwała go rasa odrażających stworów uciekających od światła. Wierzono, że dawno już wyginęła, nie zostawiając po sobie śladów ani wspomnień w księgach historii. Przynajmniej dopóki ziemia nie zaczęła się rozstępować. Przez eony, w najgłębszych i najczarniejszych zakątkach mnożyli się, by teraz w niebywałych liczbach wydostać się na powierzchnię. Nienawistny nienasycony rój horrorów głodnych odzyskania Wraeclastu. Odepchnij ich lub daj się pochłonąć Odchłani.
Po podejściu wystarczająco blisko, pęknięcia w ziemi zaczną się rozszerzać i rozprzestrzeniać, co pozwoli okropieństwom z Otchłani wspiąć się na powierzchnię. W miarę, jak będą one pokonywane, Otchłań będzie szerzyła się dalej. Jeśli będziesz wystarczająco szybki, wyrwa zostanie zamknięta, za to wyłoni się skrzynia z nagrodami.

Niektóre napotkane Otchłanie mogą zakończyć się nie wyłonieniem skrzyni, lecz otwarciem zejścia do Głębin. Gwarantują one mały bossfight, którego nagrodą zawsze jest pasek z gniazdem na Abyss Jewel. Rzadziej, Głębina zamieszkiwana jest przez Licza, bossa Otchłani, który gwarantuje nagrodę w postaci ekskluzywnego przedmiotu unikalnego.
Klejnoty Otchłani – abyss jewele – są to klejnoty, które oferują szereg godnych uwagi modów, jakich nie da się uzyskać na regularnych klejnotach. Da się je osadzać nie tylko w gniazdach w drzewie pasywnych, ale można je również nosić w specjalnych gniazdach Otchłani, które znajdziesz na ekskluzywnych paskach oraz unikalnych.


Spotkana na mapie rozpadlina wygląda następująco:

Animacja spotkanego na mapie Abyssu

Mechanika jest też wyraźnie zaznaczona na minimapie:

Ze skrzynki po zakończonej walce wypada gwarantowany abyssowy Eye Jewel:

Rozróżniamy cztery ich rodzaje:
Hipnotyzujące Oko – losuje mody ofensywne dla spelli
Mordercze Oko – losuje mody ofensywne dla ataków, częściej broni białej
Szukające Oko – losuje mody ofensywne dla ataków, częściej łuków
Upiorne Oko – losuje mody dla przywoływacza


Poza tym, każde Oko może losować defensywne mody w postaci życia, energy shield, pancerza, zwinności, regeneracji, odporności, a także atrybuty.

Czasem z rozpadliny wyłoni się prymitywny obelisk, który do upadłego przywołuje potwory Otchłani. Jego gwarantowanym dropem jest Stygian Vise, pasek ekskluzywny dla mechaniki Abyssu.

Rzadziej, zamiast wyłaniającej się skrzynki, na końcu walki możemy spotkać się z pogłębieniem się rozpadliny, co umożliwia nam zejście do Głębin:

Na dole znajdziemy krótki labiryncik, na którego końcu znajduje się arena. Po drodze natomiast można spotkać wiele nagromadzonych skarbów, pośród których często łatwo znaleźć Abyssowe Jewele.

Na arenie przyjdzie graczowi spotkać jednego z dwóch Liczy, ostatecznych bossów Abyss.Klejnoty Otchłani można osadzić, poza drzewkiem, w następujących przedmiotach:

Stygian Vise – pasek ze zdefiniowanym jednym gniazdem Odchłani w implicicie – gwarantowana nagroda ukończenia Głębin Odchłani, spada też z obelisków na powierzchni. Podlega normalnie craftowaniu orbami czy dodawaniu modu na stole.

Z każdego Licza, rzadkiego bossa Głębin Odchłani, gwarantowany jest co najmniej jeden abyssowy unikalny przedmiot, losowy z niniejszej listy:

Darkness EnthronedUnikalny Stygian Vise oferujący łącznie dwa Gniazda Odchłani, którego jedynym innym modyfikatorem jest zwiększenie efektów osadzonych klejnotów o 75%.

Tombfist
Rękawice oferujące jedno lub dwa Gniazda Odchłani.
Link do pełnego opisu

Light Poacher
Hełm oferujący jedno lub dwa Gniazda Odchłani.

Link do pełnego opisu

Bubonic Trail
Buty oferujące jedno lub dwa Gniazda Odchłani.
Link do pełnego opisu

Shroud of the Lightless
Pancerz oferujący jedno lub dwa Gniazda Odchłani.
Link do pełnego opisu


Ponadto, normalny lub rzadki przedmiot, na którym zastosuje się rezonator z Hollow Fossilem, podmieni jedno z gniazd na gniazdo Odchłani. Działa tylko na hełmach, rękawicach i butach.